Lista „najbardziej szalonych” naukowców w historii

Stereotyp szalonego naukowca zrobił furorę w literaturze, filmie i komiksie. Ale tak naprawdę, w historii nauki jest wielu naukowców, którzy w imię badań przeprowadzali dziwne, ryzykowne i szalone eksperymenty. Naukowcy tacy jak ci, których teraz wymieniamy dla was w liści „najbardziej szalonych” naukowców w historii.

Stubbins Ffirth

Ten naukowiec był przekonany, że żółta gorączka nie jest zaraźliwa. Aby to udowodnić, w 1793 roku ten amerykański lekarz zaczął eksperymentować na sobie, robiąc nacięcia, do których wlewał zakażone płyny ustrojowe. Nie zachorował. Po latach odkryto przyczynę: z czasem wirus znika, nawet jeśli u chorego utrzymują się objawy. W rzeczywistości próbki płynów ustrojowych, których użył Ffirth, pochodziły od pacjentów z zaawansowaną chorobą (a więc już niezakaźną).

Sergej Brjuchonenko

Opracował jedną z pierwszych maszyn do krążenia pozaustrojowego. Radziecki naukowiec (1890-1960), podczas testów z tą maszyną, był w stanie utrzymać przy życiu głowy zdekapitowanych psów przez wiele godzin.

Ilya Ivanovich Ivanov

Historię tego osobliwego „naukowca” znaleźliśmy w www.radominfo.pl To właśnie rosyjski biolog próbował stworzyć hybrydę między gatunkiem ludzkim a małpą. Były lata 20. i sowiecki dyktator Stalin chciał „niezwyciężonej jednostki, nieczułej na ból, odpornej na wszystko”. Oczywiście, nie udało mu się.

Carney Landis

W 1924 roku amerykański naukowiec sfotografował wyrazy twarzy ochotników, którzy wąchali amoniak trzymając rękę w wiadrze z żywymi żabami. Cel? Zobrazowanie różnych sposobów wyrażania obrzydzenia.

Clarence Leuba

Był amerykańskim psychologiem, który w latach 30. XX wieku dowodził, że reakcja na mrowienie jest wyuczona, a nie wrodzona. Aby to zademonstrować, pouczył swoją żonę i dzieci, aby nie śmiały się, gdy są łaskotane, ale nikt nie słuchał …

Robert Cornish

W latach 30. XX wieku ten amerykański biolog opracował system przywracania do życia martwych zwierząt poprzez podawanie adrenaliny i antykoagulantów oraz zmuszanie krwi do ponownego krążenia. Udało mu się ożywić kilka psów po ich uduszeniu.

Lawrence Leshan

Ten amerykański psycholog w 1942 roku zamknął się w pokoju z grupą śpiących dzieci, powtarzając jak mantrę frazę „gorzkie paznokcie”, aby wyleczyć ich manię obgryzania paznokci. Pod koniec lata 40% dzieci nie obgryzało już paznokci.

Ian Oswald

Ian Oswald był brytyjskim naukowcem, który chciał udowodnić, że niektórzy ludzie śpią w każdej sytuacji. W 1960 roku poddał trzech ochotników wszelkim zakłóceniom podczas zasypiania, ale wszyscy trzej zasnęli w ciągu 12 minut.

Warren Thomas

W 1962 roku dyrektor zoo w Oklahomie kazał podać słoniowi dawkę LSD opartą na dawce wstrzykiwanej kotom we wcześniejszych eksperymentach. Słoń zasłabł w ciągu 5 minut i zmarł w ciągu godziny i 40 minut.