Jak przetrwać nauczanie zdalne?

Nauka stacjonarna wydaje się dziś dużo atrakcyjniejsza, niż nauczanie zdalne i nie bez powodu. Znacznie ciężej jest wytrzymać siedem godzin przed komputerem w samotności, bez kontaktu z nauczycielem czy znajomymi. Przetrwanie takich warunków staje się dla nas trudne również dlatego, że nasza motywacja do nauki praktycznie zanikła, a od roku wielu z nas nie nauczyło się absolutnie niczego.

Nie marnuj czasu, jeśli tylko masz taką możliwość

Jeśli siedzisz na lekcji, która Cię nie interesuje, nie skupiaj się na niej w ogóle. Być może nie jest to zbyt wychowawcza rada, ale zdecydowanie nam pomoże. Jeśli nie będziemy w żaden sposób uczestniczyć w lekcji, nie zmarnujemy na nią energii i czasu. Przy sprawdzaniu obecności tylko zaznacz, że jesteś obecny, a jeśli wywoła Cię nauczyciel, przyznaj się, że nie znasz odpowiedzi na pytanie. Zamiast na danej lekcji, możesz skupić się na odrabianiu zadań albo nauki na inne przedmioty lub na rozwijaniu się w inną stronę. Możesz w tym czasie nawet grać, jeśli nie masz niczego ciekawszego do roboty, nie pozwól sobie jednak na marnowanie niepotrzebnie czasu.

Staraj się nie oszukiwać na testach

Nauczanie zdalne daje nam ogrom możliwości, jeśli chodzi o oszukiwanie na testach. To jeden z powodów, przez które młodzi ludzie nie radzą sobie z nauką. W szkole jesteśmy przynajmniej zmuszeni do przygotowania się do ściągania, a na test w ramach nauki zdalnej wystarczy otworzyć zeszyt tuż przed rozpoczęciem. Postaraj się więc nie oszukiwać, gdy mowa jest o przedmiotach, na których naprawdę Ci zależy, na przykład na tych, które zdajesz na maturze. Dzięki temu łatwiej wrócisz do formy przed powrotem do szkoły albo przynajmniej zmusisz się do ćwiczenia swojej pamięci i selekcjonowaniu informacji, czego zapewne od wielu miesięcy nie robisz.

Polegaj na swoich znajomych

Nie zapomnij o utrzymywaniu kontaktów z rówieśnikami. Możesz z nimi rozmawiać cały czas za pomocą różnego rodzaju komunikatów, takich jak Discord lub Messenger. Nawet na mniej istotnej lekcji możesz cały czas utrzymywać z nimi kontakt. Jeśli jednak nie macie możliwości dzwonienia do siebie, piszcie od czasu do czasu i wymieniajcie się spostrzeżeniami. To pomoże Ci się odciążyć od nadmiaru uciążliwych emocji i do tego zadbasz o kontakt z osobami, których od dawna zapewne nie widziałeś. Staraj się też od czasu do czasu wyjść i spotkać się z twarzą w twarz, przede wszystkim po to, aby pooddychać odrobinę świeżym powietrzem.

Dlaczego jest tak dużo przeciwników zdalnego nauczania

Nie zapomnij o codziennym ruchu

Nie chodzi o to, żebyś codziennie urządzał sobie wf w mieszkaniu, ale żebyś co jakiś czas zrobił sobie przerwę na odrobinę ruchu. Co lekcję wstań od komputera i zrób 10 przysiadów lub pompek. Takie zadanie rozbudzi Cię odrobinę i pomoże Ci utrzymać koncentrację, a do realnie będziesz ćwiczyć. Oczywiście nie będzie to tak efektywne, jak wf trzy razy w tygodniu, ale wciąż pomoże Ci utrzymać jako tako kondycję, walczyć z bólem pleców i dotlenić organizm. Jeśli jeszcze nie poczułeś braku ruchu, to wkrótce zacznie Ci to bardzo mocno przeszkadzać, a jeśli już teraz zaczniesz ćwiczyć, zwalczysz wiele problemów, które mogą pojawić się u Ciebie na starość.