Od dłuższego czasu masz poczucie stagnacji? Chcesz zrobić krok w innym kierunku, podjąć nowe wyzwania, ale zastanawiasz się, czy po 15 czy 20 latach pracy zawodowej nie jest już za późno na odkrywanie siebie na nowo. Zmiana sektora w tym momencie brzmi przerażająco, ale nic bardziej mylnego. Przeczytaj nasze wskazówki, jak rozpocząć nową przygodę z karierą.
Zmiana kariery. Od kryzysu do szansy
Zmiana kariery w dorosłym życiu może wydawać się najgorszą decyzją. W końcu przez połowę życia podejmowałeś decyzje w określonym kierunku. Jednak nie jesteś już taki sam, jak wtedy, gdy miałeś 18 lat i zaczynałeś budować swoje życie zawodowe. Tak więc, nie martw się, poczucie, że potrzebujesz zmiany nie jest tak dziwne, jak się wydaje i nie zapominaj, że niezależnie od tego, jaką drogę chcesz obrać, doświadczenie jest tylko zaletą: nikt nie może odebrać ci tego, co zrobiłeś i co zbudowałeś. Sprawdź również: Jak wybrać właściwy zawód i ścieżkę kariery?
Być może powinieneś wykorzystać całe to nagromadzone doświadczenie, aby przekształcić je w coś nowego i uczynić to dochodowym, utrzymując i wzmacniając tę część swojej starej kariery, którą najbardziej lubiłeś. A może szukasz czegoś bardziej przełomowego, nowego zawodu, który być może jest odpowiedzią na sfrustrowane powołanie lub opiera się na jakiejś szczególnej umiejętności kultywowanej przez lata. W każdym razie, nikt nie rozpoczyna procesu rekonstrukcji zawodowej, aby wykonywać pracę, której nie lubi. Proces ten zakłada przekonanie, że będzie to zmiana ku lepszemu.
Analizuj siebie i rynek
Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony jako profesjonalista. Jeśli pomyślisz o pracy, którą wykonywałeś do tej pory, będziesz w stanie powiedzieć, w jakich zadaniach byłeś najlepszy, w jakich najgorszy, a także, które z nich lubiłeś bardziej, a które mniej. Przeanalizuj również swój profil: umiejętności, kompetencje, osobowość, wartości i zainteresowania. Doceń swoje doświadczenie i wiedzę.
Kiedy już określisz swój profil i rodzaj pracy, którą chcesz wykonywać, zacznij szukać miejsc, w których możesz pełnić tę rolę. Pozwoli to zrównoważyć Twoje aspiracje z zapotrzebowaniem rynku, wiedząc, że obecnie wiele sektorów wzbogaca się o „pracowników zewnętrznych”, co pozwala na tworzenie bardziej heterogenicznych zespołów, a tym samym uzyskanie bardziej innowacyjnych wyników. Fundamentalne umiejętności, takie jak dobre komunikowania się i rozwiązywania problemów, można przenieść do każdej branży.